AP1086T25
AP1086T25 AP1086T25 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1086T25
AP1086T25 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1086T25 In Stock
„ General Description
AP1086 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1.5A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply.
AP1086 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1086 is guaranteed to have
<1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25V to 5.0V with 4.7 to 12V input supply by different output voltage.
„ Features
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V,3.3V, 5.0V
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay