HK10051N2S-T
HK10051N2S-T HK10051N2S-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HK10051N2S-T
HK10051N2S-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HK10051N2S-T Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHK
ProductRF Inductors
TypeMultilayer
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000023 oz
Current-Rating300mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.5 mm
Length1 mm
Width0.5 mm
Package-Case0402 (1005 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance±0.3nH
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max0.022" (0.55mm)
Ratings-
Diameter-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 MHz
Inductance-Frequency1.2nH
DC resistance (DCR)90 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor8 @ 100MHz
Self Resonant Frequency10GHz
Frequency-Test100MHz
Lead-Diameter-
Maximum-DC-Current300 mA
Maximum-DC-Resistance0.09 Ohms
Self-Resonant-Frequency10000 MHz
Core-Material-
Q-Minimum8
Product Details
__
Description:
The TAIYO HK10051N2S-T is a fixed inductor with a 1.2nH inductance and a rated current of 300mA. It has a DC resistance of 90mOhm and is designed for use in a wide range of applications.
Features:
• 1.2nH inductance
• Rated current of 300mA
• DC resistance of 90mOhm
• Low profile design
• High reliability
• RoHS compliant
Applications:
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay