SST29EE010-150-3C-PH
SST29EE010-150-3C-PH SST29EE010-150-3C-PH - Brand New SST IC Chips
Get Quote
Buy Now
SST29EE010-150-3C-PH
SST29EE010-150-3C-PH - Brand New SST IC Chips
Manufacturer Part No: SST29EE010-150-3C-PH In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSST
Product CategoryIC Chips
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Single Voltage Read and Write Operations
– 5.0V-only for the 29EE010
– 3.0V-only for the 29LE010
– 2.7V-only for the 29VE010
• Low Power Consumption
– Active Current: 20 mA (typical) for 5V and 10 mA (typical) for 3.0/2.7V
– Standby Current: 10 µA (typical)
• Fast Page-Write Operation
– 128 Bytes per Page, 1024 Pages
– Page-Write Cycle: 5 ms (typical)
– Complete Memory Rewrite: 5 sec (typical)
– Effective Byte-write Cycle Time: 39 µs (typical)
• Fast Read Access Time
– 5.0V-only operation: 90 and 120 ns
– 3.0V-only operation: 150 and 200 ns
– 2.7V-only operation: 200 and 250 ns
• Latched Address and Data
• Automatic Write Timing
– Internal Vpp Generation
• End of Write Detection
– Toggle Bit
– Data# Polling
• Hardware and Software Data Protection
• TTL I/O Compatibility
• JEDEC Standard Byte-wide EEPROM Pinouts
• Packages Available
– 32-Pin TSOP (8x20 & 8x14 mm)
– 32-Lead PLCC
– 32 Pin Plastic DIP
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay