ADADC85-12
ADADC85-12 ADADC85-12 - Brand New Analog Devices Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
ADADC85-12
ADADC85-12 - Brand New Analog Devices Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: ADADC85-12 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
SeriesADADC85
ProductAnalog to Digital Converters
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseCDIP-SB-32
Input-TypeSingle Ended
Operating-Temperature-25°C ~ 85°C
Features-
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package32-CDIP Side Brazed
Sampling-Rate-Per-Second-
Data-InterfaceParallel
Number-of-Bits12 Bits
Voltage-Supply-Analog±15V
Voltage-Supply-Digital5V
ConfigurationADC
ArchitectureSAR
Number-of-Inputs1 Input
Resolution12 bit
Reference-TypeInternal
Ratio-S-H:ADC-
Number-of-A-D-Converters1
Pd-Power-Dissipation1500 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 25 C
Interface-TypeParallel
Gain-Error+/- 0.25 %FSR
Number-of-Converters1 Converter
INL-Integral-Nonlinearity+/- 0.012 %FSR
DNL-Differential-Nonlinearity+/- 0.5 LSB
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES
Performance
Complete 12-Bit A/D Converter with Reference and Clock
Fast Successive Approximation Conversion: 10 µs or 5 µs
Buried Zener Reference for Long Term Stability and Low Gain TC: 10 ppm/°C
Max Nonlinearity: < ±0.012%
Low Power: 880 mW typ
Low Chip Count — High Reliability
Industry Standard Pinout
"Z" Models for ±12 V Operation Available
MIL-STD-883B Processing Available
Versatility
Negative True Parallel or Logic Outputs
Short Cycle Capability
Precision +6.3 V Reference for External Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay