AT24C02CPU27
AT24C02CPU27 AT24C02CPU27 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C02CPU27
AT24C02CPU27 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C02CPU27 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– VCC = 1.7V to 5.5V
• Internally Organized 256 x 8 (2K)
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1MHz (5V), 400kHz (1.7V, 2.5V, 2.7V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware Data Protection
• 8-byte Page (2K) Write Modes
• Partial Page Writes Allowed
• Self-timed Write Cycle (5ms max)
• High-reliability
– Endurance: 1 Million Write Cycles
– Data Retention: 100 Years
• Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant) Package Options
• Die Sales: Wafer Form and Tape and Reel
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay