FP1006R2-R10-R
FP1006R2-R10-R FP1006R2-R10-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
FP1006R2-R10-R
FP1006R2-R10-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: FP1006R2-R10-R In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1006
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating45A
Height6 mm
Length10 mm
Width8 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.394" L x 0.315" W (10.00mm x 8.00mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.236" (6.00mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency100nH
DC resistance (DCR)0.36 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation85A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current45 A
Maximum-DC-Resistance360 mOhms
Core-MaterialFerrite
DESCRIPTION AND APPLICATIONS
FEATURES
♦ 14 dBm P-1dB at 12 GHz
♦ 9 dB Power Gain at 12 GHz
♦ 3.0 dB Noise Figure at 12 GHz
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay