AT45DB041D-SSU2.5
AT45DB041D-SSU2.5 AT45DB041D-SSU2.5 - Brand New Intel / Altera Memory
Get Quote
Buy Now
AT45DB041D-SSU2.5
AT45DB041D-SSU2.5 - Brand New Intel / Altera Memory
Manufacturer Part No: AT45DB041D-SSU2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryMemory ICs
Description
The AT45DB041D is a 2.5V or 2.7V, serial-interface Flash memory ideally suited for a wide variety of digital voice-, image-, program code- and data-storage applications. The AT45DB041D supports RapidS serial interface for applications requiring very high speed operations. RapidS serial interface is SPI compatible for frequencies up to 66 MHz. Its 4,325,376 bits of memory are organized as 2,048 pages of 256 bytes or 264 bytes each. In addition to the main memory, the AT45DB041D also contains two SRAM buffers of 256/264 bytes each. The buffers allow the receiving of data while a page in the main Memory is being reprogrammed, as well as writing a continuous data stream. EEPROM emulation (bit or byte alterability) is easily handled with a self-con tained three step read-modify-write operation. Unlike conventional Flash memories
Features
• Single 2.5V or 2.7V to 3.6V Supply
• RapidS® Serial Interface: 66 MHz Maximum Clock Frequency
– SPI Compatible Modes 0 and 3
• User Configurable Page Size
– 256 Bytes per Page
– 264 Bytes per Page
– Page Size Can Be Factory Pre-configured for 256 Bytes
• Page Program Operation
– Intelligent Programming Operation
– 2,048 Pages (256/264 Bytes/Page) Main Memory
• Flexible Erase Options
– Page Erase (256 Bytes)
– Block Erase (2 Kbytes)
– Sector Erase (64 Kbytes)
– Chip Erase (4 Mbits)
• Two SRAM Data Buffers (256/264 Bytes)
– Allows Receiving of Data while Reprogramming the Flash Array
• Continuous Read Capability through Entire Array
– Ideal for Code Shadowing Applications
• Low-power Dissipation
– 7 mA Active Read Current Typical
– 25 µA Standby Current Typical
– 5 µA Deep Power-down Typical
• Hardware and Software Data Protection Features
– Individual Sector
• Sector Lockdown for Secure Code and Data Storage
– Individual Sector
• Security: 128-byte Security Register
– 64-byte User Programmable Space
– Unique 64-byte Device Identifier
• JEDEC Standard Manufacturer and Device ID Read
• 100,000 Program/Erase Cycles Per Page Minimum
• Data Retention – 20 Years
• Industrial Temperature Range
• Green (Pb/Halide-free/RoHS Compliant) Packaging Options
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay