LTC2285CUP
LTC2285CUP LTC2285CUP - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
LTC2285CUP
LTC2285CUP - Brand New Linear Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: LTC2285CUP In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageTube
Product-StatusObsolete
Number-of-Bits14
Sampling-Rate-Per-Second125M
Number-of-Inputs2
Input-TypeDifferential Single Ended
Data-InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio-S-HADC
Number-of-A-D-Converters2
ArchitecturePipelined
Reference-TypeExternal Internal
Voltage-Supply-Analog2.85V ~ 3.4V
Voltage-Supply-Digital2.85V ~ 3.4V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Package-Case64-WFQFN Exposed Pad
Supplier-Device-Package64-QFN (9x9)
Mounting-TypeSurface Mount
DESCRIPTION
The LTC®2285 is a 14-bit 125Msps, low power dual 3V A/D converter designed for digitizing high frequency, wide dynamic range signals. The LTC2285 is perfect for demanding imaging and communications applications with AC performance that includes 72.2dB SNR and 82dB SFDR for signals at the Nyquist frequency.
FEATURES
■ Integrated Dual 14-Bit ADCs
■ Sample Rate: 125Msps
■ Single 3V Supply (2.85V to 3.4V)
■ Low Power: 790mW
■ 72.4dB SNR, 88dB SFDR
■ 110dB Channel Isolation at 100MHz
■ Flexible Input: 1VP-P to 2VP-P Range
■ 640MHz Full Power Bandwidth S/H