PIC18F45K50-I/PT
PIC18F45K50-I/PT PIC18F45K50-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F45K50-I/PT
PIC18F45K50-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F45K50-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case44-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O36 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 25x10b
Oscillator-TypeInternal
Description
PIC18(L)F2X/45K50 USB Flash MCU Product Brief
Features
• Low-Power, High-Speed CMOS Flash Technology
• C Compiler Optimized Architecture for Re-Entrant Code
• Power Management Features:
- Run: CPU on, peripherals on, SRAM on
- Idle: CPU off, peripherals on, SRAM on
- Sleep: CPU off, peripherals off, SRAM on
• Priority Levels for Interrupts
• Self-Programmable under Software Control
• 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 4 ms to 131s
• Single-Supply In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
• In-Circuit Debug (ICD) with Three Breakpoints via Two Pins
• Optional dedicated ICD/ICSP Port (44-Pin TQFP Package Only)
• Wide Operating Voltage Range:
- F devices: 2.3V to 5.5V
- LF devices: 1.8V to 3.6V
• Flash Program Memory of 10,000 Erase/Write Cycles Minimum and 20-year Data Retention
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay