C0402C220C5GACTU
C0402C220C5GACTU C0402C220C5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0402C220C5GACTU
C0402C220C5GACTU - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0402C220C5GACTU In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance22pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
FeaturesLow ESL
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±0.25pF
Ratings-
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Overview
KEMET’s C0G dielectric features a 125°C maximum operating temperature and is considered “stable.” The Electronics Components, Assemblies & Materials Association (EIA) characterizes C0G dielectric as a Class I material. Components of this classification are temperature compensating and are suited for resonant circuit applications or those where Q and stability of capacitance characteristics are required. C0G exhibits no change in capacitance with respect to time and voltage and boasts a negligible change in capacitance with reference to ambient temperature. Capacitance change is limited to ±30 ppm/ºC from −55°C to +125°C.
Benefits
• −55°C to +125°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS, and REACH compliant
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, and 2225 case sizes
• DC voltage ratings of 10 V, 16 V, 25 V, 50 V, 100 V, 200 V, and 250 V
• Capacitance offerings ranging from 0.5 pF up to 0.47 μF
• Available capacitance tolerances of ±0.10 pF, ±0.25 pF, ±0.5 pF, ±1%, ±2%, ±5%, ±10%, and ±20%
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay