NSS60601MZ4T1G
NSS60601MZ4T1G NSS60601MZ4T1G - Brand New ON Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
NSS60601MZ4T1G
NSS60601MZ4T1G - Brand New ON Semiconductor Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: NSS60601MZ4T1G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesNSS60601MZ4
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.006632 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
ConfigurationSingle
Power-Max800mW
Transistor-TypeNPN
Electric current collectors6A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max60V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce120 @ 1A, 2V
Vce saturation300mV @ 600mA, 6A
Current-Collector-Cutoff-Max100nA (ICBO)
Frequency-Transition100MHz
Pd-Power-Dissipation2000 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max60 V
Transistor-PolarityNPN
Collector-Base-Voltage-VCBO100 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO6 V
Maximum-DC-Collector-Current6 A
Gain-Bandwidth-Product-fT100 MHz
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min150
Product Details
__
60 V, 6.0 A, Low VCE(sat) NPN Transistor
**ON Semiconductor’s e2PowerEdge family of low VCE(sat) transistors are
Features
• NSV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q101
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS
Compliant*
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay