DR1050-180-R
DR1050-180-R DR1050-180-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
DR1050-180-R
DR1050-180-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: DR1050-180-R In Stock
TypeWirewound
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.112000 oz
Current-Rating3.39A
Termination-StyleSMD/SMT
Height5 mm
Length10.5 mm
Width10.3 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.413" L x 0.405" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.197" (5.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency18μH
DC resistance (DCR)41 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation3.3A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current3.3 A
Maximum-DC-Resistance41 mOhms
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay