AP2120N-1.5TRG1
AP2120N-1.5TRG1 AP2120N-1.5TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2120N-1.5TRG1
AP2120N-1.5TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2120N-1.5TRG1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP2120N
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23
Voltage-Input2 V ~ 6 V
Current-Output150mA
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
Features
• Low Dropout Voltage at IOUT=100mA: 200mV
Typical (Except 1.2V, 1.3V and 1.5V Versions)
• Low Quiescent Current: 25µA Typical
• High Ripple Rejection: 65dB Typical ( f=1kHz)
• Output Current: More Than 150mA (250mA
Limit)
• Extremely Low Noise: 15µ [email protected] =1.2V ,
1.3V, 1.5V (10Hz to 100kHz)
• Excellent Line Regulation: 4mV Typical
• Excellent Load Regulation: 12mV Typical
• High Output Voltage Accuracy: ±2%
• Excellent Line Transient Response and Load
Transient Response
• Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor (as
Low as 1µF)
Applications
• Mobile Phones, Cordless Phones
• Wireless Communication Equipment
• Portable Games
• Cameras, Video Recorders
• Sub-board Power Supplies for Telecom Equipment
• Battery Powered Equipment
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay