ADP1710AUJZ-1.8-R7
ADP1710AUJZ-1.8-R7 ADP1710AUJZ-1.8-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP1710AUJZ-1.8-R7
ADP1710AUJZ-1.8-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP1710AUJZ-1.8-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADP1710
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSOT-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-5
Voltage-Input2.5 V ~ 5.5 V
Current-Output150mA
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min180mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2.5 V
Software Development KitADP1710-EVALZ
GENERAL DESCRIPTION
The ADP170/ADP171 are low voltage input, low quiescent current, low-dropout (LDO) linear regulators that operate from 1.6 V to 3.6 V and provide up to 300 mA of output current. The low 66 mV dropout voltage at 300 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range. The low 23 µA of quiescent current at a 0 mA load makes the ADP170/ADP171 ideal for battery- operated portable equipment.
FEATURES
Maximum output current: 300 mA
Input voltage range: 1.6 V to 3.6 V
Low quiescent current IGND = 23 µA with 0 mA load IGND = 170 µA with 300 mA load
Low shutdown current: <1 µA
Low dropout voltage: 66 mV at 300 mA load
Output voltage accuracy: ±1%
Up to 31 fixed-output voltage options available from 0.8 V to 3.0 V
Adjustable-output voltage range 0.8 V to 3.0 V (ADP171)
Accuracy over line, load, and temperature: ±3%
Stable with small 1 µF ceramic output capacitor
PSRR performance of 70 dB at 10 kHz and 73 dB at 1 kHz
Low noise: 30 µV rms at VOUT = 0.8 V
Current limit and thermal overload protection
Logic-controlled enable
Compact 5-lead TSOT package
APPLICATIONS
Mobile phones
Digital camera and audio devices
Portable and battery-powered equipment
DSP/FPGA/microprocessor supplies
Post dc-dc regulation
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay