X9C102SZ
X9C102SZ X9C102SZ - Brand New RENESAS Digital Potentiometers
Get Quote
Buy Now
X9C102SZ
X9C102SZ - Brand New RENESAS Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: X9C102SZ In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryDigital Potentiometers
SeriesXDCP™
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Features-
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Voltage-Supply5V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Circuits1 Circuit
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number-of-Taps100 Taps
Resistance-Ohms1k
Memory-TypeNon-Volatile
Tolerance±20%
temperature coefficient±300 ppm/°C
Resistance-Wiper-Ohms-Typ40
DESCRIPTION
FEATURES
• Solid-state potentiometer
• 3-wire serial interface
• 100 wiper tap points
—Wiper position stored in nonvolatile memory and recalled on power-up
• 99 resistive elements
—Temperature compensated
—End to end resistance, ±20%
—Terminal voltages, ±5V
• Low power CMOS
—VCC = 5V
—Active current, 3mA max.
—Standby current, 750µA max.
• High reliability
—Endurance, 100,000 data changes per bit
—Register data retention, 100 years
• X9C102 = 1kΩ
• X9C103 = 10kΩ
• X9C503 = 50kΩ
• X9C104 = 100kΩ
• Packages
—8-lead SOIC and DIP
• Pb-free plus anneal available (RoHS compliant)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay