CS5159DR16
CS5159DR16 CS5159DR16 - Brand New Cherry IC Chips
Get Quote
Buy Now
CS5159DR16
CS5159DR16 - Brand New Cherry IC Chips
Manufacturer Part No: CS5159DR16 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCHERRY
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
CPU 5−Bit Synchronous Buck Controller
The CS5159 is a 5−bit synchronous dual N−Channel buck controller. It is designed to provide unprecedented transient response for today’s demanding high−density, high−speed logic. The regulator operates using a proprietary control method, which allows a 100 ns response time to load transients. The CS5159 is designed to operate over a 4.25−16 V range (VCC) using 12 V to power the IC and 5.0 V or 12V as the main supply for conversion.
Features
• Dual N−Channel Design
• Excess of 1.0 MHz Operation
• 100 ns Transient Response
• 5−Bit DAC
• Backward Compatible with Adjustable CS5157
• 30 ns Gate Rise/Fall Times
• 1.0% DAC Accuracy
• 5.0 V & 12 V Operation
• Remote Sense
• Programmable Soft Start
• Lossless Short Circuit Protection
• VCC Monitor
• 25 ns FET Nonoverlap Time
• V2™ Control Topology
• Current Sharing
• Overvoltage Protection
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay