PQ018EH01
PQ018EH01 PQ018EH01 - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
PQ018EH01
PQ018EH01 - Brand New SHARP Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: PQ018EH01 In Stock
Contact us
ManufacturerSHARP
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Features
1. Low voltage operation
(Minimum operating voltage: 2.35V)
2.5V input available 1.5 to 1.8V output
2. Large output current type (IO: 1A)
3. Low dissipation current
(Dissipation current at no load: MAX. 2mA
Output OFF-state dissipation current: MAX.5μA)
4. Low power-loss
5. Built-in overcurrent and overheat protection functions
6. TO-263 package
7. RoHS directive compliant
Applications
1. Peripheral equipment of personal computers
2. Power supplies for various electronic equipment such as DVD player or STB
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay