ADP151AUJ-3.3
ADP151AUJ-3.3 ADP151AUJ-3.3 - Brand New Analog Devices IC Chips
Get Quote
Buy Now
ADP151AUJ-3.3
ADP151AUJ-3.3 - Brand New Analog Devices IC Chips
Manufacturer Part No: ADP151AUJ-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The ADP151 is an ultralow noise, low dropout linear regulator that operates from 2.2 V to 5.5 V and provides up to 200 mA of output current. The low 140 mV dropout voltage at 200 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range.
FEATURES
Ultralow noise: 9 µV rms
No noise bypass capacitor required
Stable with 1 µF ceramic input and output capacitors
Maximum output current: 200 mA
Input voltage range: 2.2 V to 5.5 V
Low quiescent current IGND = 10 µA with 0 load IGND = 265 μA with 200 mA load
Low shutdown current: <1 µA
Low dropout voltage: 140 mV at 200 mA load
Initial accuracy: ±1%
Accuracy over line, load, and temperature: ±2.5%
16 fixed output voltage options: 1.1 V to 3.3 V
PSRR performance of 70 dB at 10 kHz
Current-limit and thermal overload protection
Logic controlled enable
Internal pull-down resistor on EN input
5-lead TSOT package
6-lead LFCSP package
4-ball, 0.4 mm pitch WLCSP
APPLICATIONS
RF, VCO, and PLL power supplies
Mobile phones
Digital camera and audio devices
Portable and battery-powered equipment
Post dc-to-dc regulation
Portable medical devices
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback da eBay