7130SA55PF
7130SA55PF 7130SA55PF - Brand New IDT Memory
Get Quote
Buy Now
7130SA55PF
7130SA55PF - Brand New IDT Memory
Manufacturer Part No: 7130SA55PF Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerIDT
Product CategoryMemory ICs
Series7130SA55
TypeAsynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package64-TQFP (14x14)
Memory Capacity8K (1K x 8)
Memory-TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Speed55ns
Access-Time55 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization1 k x 8
Supply-Current-Max110 mA
Part-#-Aliases7130 IDT7130SA55PF
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V