ST715M25R
ST715M25R ST715M25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ST715M25R
ST715M25R - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ST715M25R In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesST715M
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 24V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output85mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 85mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.5 V
Input-Voltage-MAX24 V
Output-Current85 mA
Input-Voltage-MIN3 V
Load-Regulation0.002 %/mA
Dropout-Voltage-Max1 V
Line-Regulation0.001 %/V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)57 dB at 100 kHz
Description
The ST715 is a high voltage, ultra low quiescent current and low drop linear regulator capable of providing an output current in excess of 85 mA.
The device operates over an input voltage range from 2.5 V to 24 V, and it is stable with output ceramic capacitors. Fault condition protection includes short-circuit current limitation. The ultra low quiescent current of 3.8 µA at full load makes it highly suitable for low power applications and battery- powered systems. The wide input voltage range makes the ST715 an ideal solution for low power industrial applications. The ST715 is available in SOT23-5, SOT323-5L or DFN8 (3x3 mm) 8 leads.
Features
• 2.5 V to 24 V input voltage
• Low-dropout voltage (500 mV typ. at 85 mA)
• Very low quiescent current (3.8 µA typ. at full load)
• 85 mA guaranteed output current
• Output voltages available on request: from 1.2 V to 5.0 V with 100 mV step and adjustable
• Compatible with ceramic output capacitors from 0.47 µF to 10 µF
• Internal current limit
• Packages: SOT23-5L, SOT323-5L and DFN8 (3x3 mm)
• Temperature range: from -40 °C to 125 °C
Applications
• Mobile phones
• Personal digital assistant (PDAs)
• Cordless phones and similar battery-powered systems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay