IDT71016S20Y
IDT71016S20Y IDT71016S20Y - Brand New Integrated Circuit Systems Memory
Get Quote
Buy Now
IDT71016S20Y
IDT71016S20Y - Brand New Integrated Circuit Systems Memory
Manufacturer Part No: IDT71016S20Y In Stock
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package44-SOJ
Memory Capacity1M (64K x 16)
Memory-TypeSRAM - Asynchronous
Speed20ns
Format-MemoryRAM
Description
Features
◆ 64K x 16 advanced high-speed CMOS Static RAM
◆ Equal access and cycle times
– Commercial and Industrial: 12/15/20ns
◆ One Chip Select plus one Output Enable pin
◆ Bidirectional data inputs and outputs directly TTLcompatible
◆ Low power consumption via chip deselect
◆ Upper and Lower Byte Enable Pins
◆ Commercial and industrial product available in 44-pin Plastic SOJ package and 44-pin TSOP package
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay