BA10FP-E2
BA10FP-E2 BA10FP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
BA10FP-E2
BA10FP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: BA10FP-E2 In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesBA10
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.139332 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-Input11 V ~ 25 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output1A
Voltage-Output10V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation1 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage10 V
Input-Voltage-MAX25 V
Output-Current1 A
Input-Voltage-MIN+ 11 V
Load-Regulation150 mV
Dropout-Voltage0.3 V at 500 mA
Dropout-Voltage-Max500 mV at 500 mA
Line-Regulation100 mV
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)55 dB
Product Details
__
BAOOT / BAOOFP series
**The BAΟΟT and BAΟΟFP series are fixed positive output low drop-out
There are 10 fixed output voltages, as follows:3V, 3.3V, 5V, 6V*, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V and 15V. The maximum current capacity is 1A for each of the above voltages. (Items marked with an asterisk are under development.)
Features
2) TO220FP and TO252-3 packages are available to cover a wide range of applications.
3) Compatible with the BA178ΟΟ series.
4) Richly diverse lineup.
5) Low minimum I / O voltage differential.
Application
Constant voltage power supply
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay