LTC2351IUH-14#TRPBF
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
DESCRIPTION
The LTC®2360/LTC2361/LTC2362 are 100ksps/250ksps/500ksps, 12-bit, sampling A/D converters that draw only 0.5mA, 0.75mA and 1.1mA, respectively, from a single 3V supply. The supply current drops at lower sampling rates because these devices automatically power down after conversions. The full-scale input of the LTC2360/ LTC2361/LTC2362 is 0V to VDD or VREF. These ADCs are available in tiny 6- and 8-lead TSOT-23 packages.
FEATURES
■ 12-Bit Resolution
■ Low Noise: 73dB SNR
■ Low Power Dissipation: 1.5mW at 100ksps
■ 100ksps/250ksps/500ksps Sampling Rates
■ Single Supply 2.35V to 3.6V Operation
■ No Data Latency
■ Sleep Mode with 0.1μA Typical Supply Current
■ Dedicated External Reference (TSOT23-8)
■ 1V to 3.6V Digital Output Supply (TSOT23-8)
■ SPI/MICROWIRE™ Compatible Serial I/O
■ Guaranteed Operation from –40°C to 125°C