S20101PSIB
S20101PSIB S20101PSIB - Brand New Applied Micro IC Chips
Get Quote
Buy Now
S20101PSIB
S20101PSIB - Brand New Applied Micro IC Chips
Manufacturer Part No: S20101PSIB In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerApplied Micro
Product CategoryIC Chips
General Description
The Teccor line of thyristor SCR semi-conductors are half-wave, unidirectional, gate-controlled rectifiers which complement Teccors line of sensitive SCRs. Teccor offers devices with ratings of 1 A to 70 A and 200 V to 1000 V, with gate sensitivities from 10 mA to 50 mA. If gate currents in the 12 µA to 500 µA ranges are required, see “Sensitive SCRs” section of this catalog.
Features
• Electrically-isolated package
• High voltage capability — 200 V to 1000 V
• High surge capability — up to 950 A
• Glass-passivated chip
Compak SCR
• Surface mount package — 1 A series
• New small profile three-leaded Compak package
• Packaged in embossed carrier tape with 2,500
devices per reel
• Can replace SOT-223
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay