LTC3548AEDD
LTC3548AEDD LTC3548AEDD - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC3548AEDD
LTC3548AEDD - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC3548AEDD In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®3548A is a dual, constant frequency, synchronous step-down DC/DC converter. Intended for low power applications, it operates from a 2.5V to 5.5V input voltage range and has a constant 2.25MHz switching frequency, enabling the use of tiny, low cost capacitors and inductors 1mm or less in height. Each output voltage is adjustable from 0.6V to 5V. Internal synchronous 0.35Ω, 0.7A/1.2A power switches provide high efficiency without the need for external Schottky diodes.
FEATURES
■ High Efficiency: Up to 95%
■ Low Ripple (<35mVP-P) Burst Mode Operation;
IQ = 40μA
■ 2.25MHz Constant Frequency Operation
■ High Switch Current: 0.7A and 1.2A
■ No Schottky Diodes Required
■ Low RDS(ON) Internal Switches: 0.35Ω
■ Current Mode Operation for Excellent Line
and Load Transient Response
■ Short-Circuit Protected
■ Low Dropout Operation: 100% Duty Cycle
■ Ultralow Shutdown Current: IQ <1μA
■ Output Voltages from 5V down to 0.6V
■ Power-On Reset Output
■ Externally Synchronizable Oscillator
■ Optional External Soft-Start
■ Small Thermally Enhanced MSOP and 3mm × 3mm
DFN Packages
APPLICATIONS
■ PDAs/Palmtop PCs
■ Digital Cameras
■ Cellular Phones
■ Wireless and DSL Modems
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay