LT1209IS
LT1209IS LT1209IS - Brand New Linear Technology IC Chips
Get Quote
Buy Now
LT1209IS
LT1209IS - Brand New Linear Technology IC Chips
Manufacturer Part No: LT1209IS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The LT1208/LT1209 are dual and quad very high speed operational amplifiers with excellent DC performance. The LT1208/LT1209 feature reduced input offset voltage and higher DC gain than devices with comparable bandwidth and slew rate. Each amplifier is a single gain stage with outstanding settling characteristics. The fast settling time makes the circuit an ideal choice for data acquisition systems. Each output is capable of driving a 500Ω load to ±12V with ±15V supplies and a 150Ω load to ±3V on ±5V supplies. The amplifiers are also capable of driving large capacitive loads which make them useful in buffer or cable driver applications.
FEATURES
■ 45MHz Gain-Bandwidth
■ 400V/µs Slew Rate
■ Unity-Gain Stable
■ 7V/mV DC Gain, RL = 500Ω
■ 3mV Maximum Input Offset Voltage
■ ±12V Minimum Output Swing into 500Ω
■ Wide Supply Range: ±2.5V to ±15V
■ 7mA Supply Current per Amplifier
■ 90ns Settling Time to 0.1%, 10V Step
■ Drives All Capacitive Loads
APPLICATIONS
■ Wideband Amplifiers
■ Buffers
■ Active Filters
■ Video and RF Amplification
■ Cable Drivers
■ Data Acquisition Systems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay