MPR-17163
MPR-17163 MPR-17163 - Brand New AEGA IC Chips
Get Quote
Buy Now
MPR-17163
MPR-17163 - Brand New AEGA IC Chips
Manufacturer Part No: MPR-17163 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAEGA
Product CategoryIC Chips
MPR03X OVERVIEW
Features
• 8 µA supply current with two electrodes being monitored with 64 ms response time and IRQ enabled
• Compact 2 x 2 x 0.65 mm 8-lead µDFN package
• Supports up to 3 touch pads
• Only one external component needed
• Intelligent touch detection capacity
• 4 µA maximum shutdown current
• 1.71 V to 2.75 V operation
• Threshold based detection with hysteresis
• I2C interface, with optional IRQ
• Multiple devices in a system allow for up to 6 electrodes (need MPR032 with second I2C address)
• -40°C to +85°C operating temperature range
Implementations
• Switch Replacements
• Touch Pads
Typical Applications
• PC Peripherals
• MP3 Players
• Remote Controls
• Mobile Phones
• Lighting Controls
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay