AP1086D18G-13
AP1086D18G-13 AP1086D18G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1086D18G-13
AP1086D18G-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1086D18G-13 In Stock
SeriesAP1086D
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.139332 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-3
Operating-Temperature0°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-Input4.7 V ~ 12 V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min1.6A
Output-Current190 mA
„ General Description
AP1086 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1.5A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply.
AP1086 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1086 is guaranteed to have
<1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25V to 5.0V with 4.7 to 12V input supply by different output voltage.
„ Features
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V,3.3V, 5.0V
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay