CD1408-F1200
CD1408-F1200 CD1408-F1200 - Brand New BOURNS Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
CD1408-F1200
CD1408-F1200 - Brand New BOURNS Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: CD1408-F1200 In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductFast Recovery Rectifiers
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseChip, Concave Terminals
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package1408
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 200V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.3V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max200V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr300ns
Capacitance-Vr-F15pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V
Vr-Reverse-Voltage200 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current30 A
Recovery-Time300 ns
General Information
The markets of portable communications, computing and video equipment are challenging the semiconductor industry to develop increasingly smaller electronic components. Bourns offers Rectifier Diodes for rectification applications, in compact chip package 1408 size format (compatible with SOD87, SOD123 formats), which offers PCB real estate savings and are considerably smaller than most competitive parts. The Glass Passivated Rectifier Diodes offer a forward current of 1 A with a choice of repetitive peak reverse voltage of 200 V up to 800 V, with a 35 nS maximum recovery time.
Features
■ Lead free device (RoHS compliant*)
■ Low profile
■ Low power loss, high efficiency
■ UL 94V-0 classification
Applications
■ High frequency switching power supplies
■ Inverters
■ Free wheeling
■ Polarity protection
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay