MAX750AESA
MAX750AESA MAX750AESA - Brand New Maxim Integrated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
MAX750AESA
MAX750AESA - Brand New Maxim Integrated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: MAX750AESA In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesMAX750A
TypeVoltage Converter
PackagingTube
Unit-Weight0.006596 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage4.75 V to 5.25 V
Input-Voltage-MAX11 V
Output-Current750 mA
Switching-Frequency210 kHz
Input-Voltage-MIN4 V
Load-Regulation0.0005 %/mA
Part-#-AliasesMAX750A
Package-CaseSOIC-Narrow-8
General Description
The MAX750A/MAX758A are adjustable-output, CMOS, step-down, DC-DC switching regulators. The MAX758A accepts inputs from 4V to 16V and delivers 750mA, while the MAX750A accepts inputs from 4V to 11V and delivers 450mA. Typical efficiencies are 85% to 90%. Typical quiescent current is 1.7mA, or only 6µA in shutdown mode. The output does not exhibit any ripple at subharmonics of the switching frequency over its specified range.
Pulse-width-modulation (PWM) current-mode control
Features
♦ Up to 750mA Load Currents
♦ 160kHz High-Frequency, Current-Mode PWM
♦ 85% to 96% Efficiencies
♦ 33µH or 100µH Pre-Selected Inductor Value,
No Component Design Required
♦ 1.7mA Quiescent Supply Current
♦ 6µA Shutdown Supply Current
♦ Adjustable Output Voltage
♦ Overcurrent, Soft-Start, and Undervoltage
Lockout Protection
♦ Cycle-by-Cycle Current Limiting
♦ 8-Pin DIP/SO Packages (MAX750A)
Applications
Cellular Phones & Radios
Portable Communications Equipment
Portable Instruments
Computer Peripherals
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay