HCM1103-R36-R
HCM1103-R36-R HCM1103-R36-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HCM1103-R36-R
HCM1103-R36-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HCM1103-R36-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHCM1103
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight1 lb
Current-Rating23A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Package-Case11.5 mm x 10.3 mm x 3 mm
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.118" (3.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency360nH
DC resistance (DCR)1.3 mOhm Max
Core MaterialsPowdered Iron
Current-Saturation28A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current23 A
Maximum-DC-Resistance1.3 mOhms
Characteristics Response
Measuring Temperature : 25°C
Measuring Distance : 10cm
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay