MIC5201-3.3YS
MIC5201-3.3YS MIC5201-3.3YS - Brand New Microchip Technology / Micrel Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC5201-3.3YS
MIC5201-3.3YS - Brand New Microchip Technology / Micrel Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC5201-3.3YS In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology / Micrel
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-261-4, TO-261AA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223
Voltage-InputUp to 26V
Current-Output200mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.27V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC5201 is an efficient linear voltage regulator with very low dropout voltage (typically 17mV at light loads and 200mV at 100mA), and very low ground current (1mA at 100mA output), offering better than 1% initial accuracy with a logic compatible on-off switching input.
• Variety of output voltages
• Guaranteed 200mA output
• Current and thermal limiting
• Reversed-battery protection
• Load-dump protection (fixed voltage versions)
• Zero off-mode current
• Logic-controlled electronic enable
• Available in SO-8 and SOT-223 packages
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay