MIC37300-1.8WR
MIC37300-1.8WR MIC37300-1.8WR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC37300-1.8WR
MIC37300-1.8WR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC37300-1.8WR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesMIC37300
Packaging* Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSPAK-3
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageS-PAK-3
Tolerance1 %
Voltage-Input2.25 V ~ 6 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output3A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current3 A
Input-Voltage-MIN2.25 V
Load-Regulation0.2 %
Dropout-Voltage-Max500 mV
Line-Regulation0.02 %