LP2985A-28DBVT
LP2985A-28DBVT LP2985A-28DBVT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2985A-28DBVT
LP2985A-28DBVT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2985A-28DBVT In Stock
SeriesLP2985A-28
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000557 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 16V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output2.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 150mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.8 V
Input-Voltage-MAX16 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN2.2 V
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Ib-Input-Bias-Current850 uA
Dropout-Voltage280 mV
Dropout-Voltage-Max3 mV at 0 A
Line-Regulation0.014 % / V
Output-Voltage-Range-
General Description
The LP2950 and LP2951 are micropower voltage regulators with very low dropout voltage (typically 40mV at light loads and 380mV at 100mA), and very low quiescent current (75A typical). The quiescent current of the LP2950 /LP2951 increases only slightly in dropout, thus prolonging battery life. This feature, among others, makes the LP2950 and LP2951 ideally suited for use in battery-powered systems.
Available in a 3-pin TO-92 package, the LP2950 is pin compatible with the older 5V regulators. Additional system functions, such as programmable output voltage and logic controlled shutdown, are available in the 8-pin DIP and 8-pin SOIC versions of the LP2951.
Features
• High accuracy 5V, guaranteed 100mA output
• Use as regulator or reference
• Needs only 1µF for stability
• Logic-controlled electronic shutdown
• Output programmable from 1.24 to 29V
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay