MC908AZ32AMFUE
MC908AZ32AMFUE - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
General Description
1.1 Introduction
of 8-bit
microcontroller units (MCUs). All MCUs in the family use the enhanced M68HC08
central processor unit (CPU08) and are available with a variety of modules,
memory sizes and types, and package types.
1.2 Features
Features of the MC68HC908AP64 include the following:
• High-performance M68HC08 architecture
Families
• Maximum internal bus frequency:
– 8-MHz at 5V or 3V operating voltage
• Clock input options:
– RC-oscillator
– 32-kHz crystal-oscillator with 32MHz internal PLL