AP7217D-12YG-13
AP7217D-12YG-13 AP7217D-12YG-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7217D-12YG-13
AP7217D-12YG-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7217D-12YG-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7217
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.004603 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-89-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-89-3
Voltage-Input2.5 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output600mA
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.85V @ 600mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation0.578 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current600 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.5 V
Load-Regulation55 mV
Ib-Input-Bias-Current40 uA
Quiescent-Current60 uA
Dropout-Voltage0.85 V at 600 mA
Dropout-Voltage-Max1.3 V at 600 mA
Line-Regulation0.2 % / V
General Description
The AP7217D low-dropout linear regulator operates from 2.5V to 5.5V supply and delivers a guaranteed 600mA continuous load current.
The space-saving SOT89-3L package is suitable for “pocket” and hand-held application.
Features
• Low Current Consumption: Typ. 40μA
• Output Voltage: 1.2V
• Guaranteed 600mA Output Current
• Dropout Voltage 850mV at 600mA Output Current
• Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
• Current Limit Protection
• Thermal shutdown Protection
• Stability with Low ESR Capacitors
• Low Temperature Coefficient
• SOT89-3L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• CD and MP3 Players
• Cellular and PCS Phones
• Digital Still Camera
• Hand-Held Computers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay