IXFH6N100
IXFH6N100 IXFH6N100 - Brand New IXYS Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
IXFH6N100
IXFH6N100 - Brand New IXYS Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: IXFH6N100 In Stock
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryFETs - Single
SeriesHiPerFET™
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameHyperFET
Package-CaseTO-247-3
TechnologySi
Operating-Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-PackageTO-247AD (IXFH)
ConfigurationSingle
FET-TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
Power-Max180W
Transistor-Type1 N-Channel
VDSS – Drain-Source Voltage1000V (1kV)
Input Capacitance2600pF @ 25V
FET-FeatureStandard
Current-Continuous-Drain-Id-25°C6A (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs2 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs-th-Max-Id4.5V @ 2.5mA
Gate-Charge-Qg-Vgs130nC @ 10V
Pd-Power-Dissipation180 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Fall-Time60 ns
Rise-Time40 ns
Vgs-Gate-Source-Voltage20 V
ID (drain current)6 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage1000 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance2 Ohms
Transistor-PolarityN-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time100 ns
Turn-On Delay Time35 ns
Transconductance6 S
Channel-ModeEnhancement
Product Details
__
HiPerFETs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay