MMBZ5225BLT1G
MMBZ5225BLT1G MMBZ5225BLT1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
MMBZ5225BLT1G
MMBZ5225BLT1G - Brand New onsemi Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: MMBZ5225BLT1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesMMBZ5225B
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height0.94 mm
Length2.9 mm
Width1.3 mm
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3 (TO-236)
ConfigurationSingle
Tolerance±5%
Power-Max225mW
Voltage-Zener-Nom-Vz3V
Impedance-Max-Zzt29 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 1V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Pd-Power-Dissipation300 mW
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vz-Zener-Voltage3 V
Voltage-Tolerance5 %
Zener-Current10 mA
Zz-Zener-Impedance29 Ohms
Ir-Reverse-Current50 uA
Product Details
__
Features
• Pb−Free Packages are Available
• 225 mW Rating on FR−4 or FR−5 Board
• Zener Voltage Range − 2.4 V to 91 V
• Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
• Small Package Size for High Density Applications
• ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
Mechanical Characteristics
CASE: Void-free, transfer-molded, thermosetting plastic case
FINISH: Corrosion resistant finish, easily solderable
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 Seconds
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
FLAMMABILITY RATING: UL 94 V−0
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay