LTC695CN-3.3
LTC695CN-3.3 LTC695CN-3.3 - Brand New Analog Devices Supervisors
Get Quote
Buy Now
LTC695CN-3.3
LTC695CN-3.3 - Brand New Analog Devices Supervisors
Manufacturer Part No: LTC695CN-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategorySupervisors
DESCRIPTION
The LTC®694-3.3/LTC695-3.3 provide complete 3.3V power supply monitoring and battery control functions. These include power-on reset, battery back-up, RAM write protection, power failure warning and watchdog timing. The devices are pin compatible upgrades of the LTC694/LTC695 that are optimized for 3.3V systems.
FEATURES
■ Guaranteed Reset Assertion at VCC = 1V
■ Pin Compatible with LTC694/LTC695 for 3.3V Systems
■ 200μA Typical Supply Current
■ Fast (30ns Typ) Onboard Gating of RAM Chip Enable Signals
■ SO-8 and S16 Packages
■ 2.90V Precision Voltage Monitor
■ Power OK/Reset Time Delay: 200ms or Adjustable
■ Minimum External Component Count
■ 1μA Maximum Standby Current
■ Voltage Monitor for Power-Fail or Low-Battery Warning
■ Thermal Limiting
■ Performance Specified Over Temperature
APPLICATIONS
■ 3.3V Low Power Systems
■ Critical μP Power Monitoring
■ Intelligent Instruments
■ Battery-Powered Computers and Controllers
■ Automotive Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay