SBR12U100P5-13
SBR12U100P5-13 SBR12U100P5-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
SBR12U100P5-13
SBR12U100P5-13 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: SBR12U100P5-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSBRR
ProductSchottky Diodes
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.003386 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenamePOWERDI
Package-CasePowerDI? 5
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePowerDI? 5
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSuper Barrier
Current-Reverse-Leakage-Vr250μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If710mV @ 12A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io12A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.71 V
Ir-Reverse-Current40 mA
If-Forward-Current12 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current250 A
Features
• Low Forward Voltage Drop
• Low Reverse Leakage
• Excellent High Temperature Stability
• Patented Super Barrier Rectifier Technology
• Soft, fast switching capability
• +150°C Operating Junction Temperature
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay