AP7365-39EG-13
AP7365-39EG-13 AP7365-39EG-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP7365-39EG-13
AP7365-39EG-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP7365-39EG-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP7365
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-223-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-223-3
Voltage-InputUp to 6V
Current-Output600mA
Voltage-Output3.9V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 600mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min800mA
Output-Current400 mA
Description
The AP7365 is a 600mA, adjustable and fixed output voltage, low dropout linear regulator. The device included pass element, error amplifier, band-gap, current limit and thermal shutdown circuitry. The device is turned on when EN pin is set to logic high level.
Features
• 600mA Low Dropout Regulator with EN
• Very low IQ: 35µA
• Wide input voltage range: 2V to 6V
• Wide adjustable output: 0.8V to 5.0V
• Fixed output options: 0.8V to 3.9V (0.1V step size possible)
• High PSRR: 65dB at 1kHz
• Fast start-up time: 200µs
• Stable with low ESR, 1µF ceramic output capacitor
• Excellent Load/Line Transient Response
• Low dropout: 300mV at 600mA
• Current limit and short circuit protection
• Thermal shutdown protection
• Ambient temperature range: -40ºC to 85ºC
• SOT25, SOT89/R-3L, SOT223/R-3L, DFN2020-6: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Servers and notebook computers
• Low and medium power applications
• FPGA and DSP core or I/O power
• Consumer Electronics
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay