B1100LB-13-F
B1100LB-13-F B1100LB-13-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
B1100LB-13-F
B1100LB-13-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: B1100LB-13-F In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesB1100
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.003280 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AA, SMB
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If750mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F100pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.75 V at 1 A
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current50 A
Features
• Schottky Barrier Chip
• Guard Ring Die Construction for Transient Protection
• Ideally Suited for Automatic Assembly
• Low Power Loss, High Efficiency
• Surge Overload Rating to 50A Peak
• High Temperature Soldering: 260°C/10 Second at Terminal
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 3)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay