B3100-13-F
B3100-13-F B3100-13-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
B3100-13-F
B3100-13-F - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: B3100-13-F In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesB3100
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007408 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseDO-214AB, SMC
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr500μA @ 100V
Voltage-Forward-Vf-Max-If790mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max100V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F100pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V
Ir-Reverse-Current500 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
Description
3.0A HIGH VOLTAGE SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER
Features
• Guard Ring Die Construction for Transient Protection
• Low Power Loss, High Efficiency
• Surge Overload Rating to 100A Peak
• Lead Free Finish/RoHS Compliant (Note 2)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay