LM39101D-1.8
LM39101D-1.8 LM39101D-1.8 - Brand New HTC IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM39101D-1.8
LM39101D-1.8 - Brand New HTC IC Chips
Manufacturer Part No: LM39101D-1.8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerHTC
Product CategoryIC Chips
DESCRIPSION
The LM39100/1/2 is 1A low-dropout linear voltage regulators that provide low- voltage, high-current output. The LM39100/1/2 offers extremely low dropout (typically410mV at 1A) and low ground current (typically 12mA at 1A). The LM39100 is a fixed outputregulator offered in the SOT-223 package. The LM39101 and LM39102 are fixed and adjustable regulators, respectively, in SOP-8 and TO-252 Packages.
FEATURES
Fixed and adjustable output voltages to 1.24V
410mV typical dropout at 1A
Ideal for 3.0V to 2.5V conversion
Ideal for 2.5V to 1.8V or 1.5V conversion
1A minimum guaranteed output current
1% initial accuracy
Low ground current
Current limiting and thermal shutdown
Reversed-battery protection
Reversed-leakage protection
Fast transient response
Low-profile SOT-223 package
Moisture Sensitivity Level 3
APPLICATION
Battery Powered Equipments
Motherboards and Graphic Cards
Microprocessor Power Supplies
Peripheral Cards
High Efficiency Linear Regulators
Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay