STPS3L60Q
STPS3L60Q STPS3L60Q - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS3L60Q
STPS3L60Q - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS3L60Q In Stock
SeriesSTPS3L60
ProductSchottky Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.012346 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AC, DO-15, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-15
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr60μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If620mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V at 6 A
Ir-Reverse-Current150 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
Description
Axial and surface mount power Schottky rectifier suited for switch mode power supplies and high
frequency dc to dc converters. Packaged in DO-201AD, DO-15, SMB andSMBflat, this device
is intended for use in low voltage, high frequency inverters and small battery chargers and for
applications where there are space constraints,for example telecom battery charger.
Features
■ Negligible switching losses
■ Low forward voltage drop
■ Avalanche capability specified
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay