PIC18LF4550-I/PT
PIC18LF4550-I/PT PIC18LF4550-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18LF4550-I/PT
PIC18LF4550-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18LF4550-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O35 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 13x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEAUSART I2C SPI
CorePIC
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels13 ADC Channels
Input/output35 I/O
Data-RAM-Size2 kB
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters4 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-ROM-TypeEEPROM
Description
Universal Serial Bus Features
• USB V2.0 Compliant
• Low Speed (1.5 Mb/s) and Full Speed (12 Mb/s)
• Supports Control, Interrupt, Isochronous and Bulk Transfers
• Supports up to 32 Endpoints (16 bidirectional)
• 1 Kbyte Dual Access RAM for USB
• On-Chip USB Transceiver with On-Chip Voltage Regulator
• Interface for Off-Chip USB Transceiver
• Streaming Parallel Port (SPP) for USB streaming transfers (40/44-pin devices only)
Special Microcontroller Features
• C Compiler Optimized Architecture with Optional Extended Instruction Set
• 100,000 Erase/Write Cycle Enhanced Flash Program Memory Typical
• 1,000,000 Erase/Write Cycle Data EEPROM Memory Typical
• Flash/Data EEPROM Retention: > 40 Years
• Self-Programmable under Software Control
• Priority Levels for Interrupts
• 8 x 8 Single-Cycle Hardware Multiplier
• Extended Watchdog Timer (WDT):
- Programmable period from 41 ms to 131s
• Programmable Code Protection
• Single-Supply 5V In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via Two Pins
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Optional Dedicated ICD/ICSP Port (44-pin, TQFP package only)
• Wide Operating Voltage Range (2.0V to 5.5V)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay