LD1117V-2.5
LD1117V-2.5 LD1117V-2.5 - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Get Quote
Buy Now
LD1117V-2.5
LD1117V-2.5 - Brand New STMicroelectronics IC Chips
Manufacturer Part No: LD1117V-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryIC Chips
Description
The LD1117 is a low drop voltage regulator able to provide up to 800 mA of output current, available even in adjustable version (VREF = 1.25 V). Concerning fixed versions, are offered the following output voltages: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V, 2.85 V, 3.3 V and 5.0 V. The device is supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220. The SOT- 223 and DPAK surface mount packages optimize the thermal characteristics even offering a relevant space saving effect.
Features
• Low dropout voltage (1 V typ.)
• 2.85 V device performances are suitable for
SCSI-2 active termination
• Output current up to 800 mA
• Fixed output voltage of: 1.2 V, 1.8 V, 2.5 V,
3.3 V, 5.0 V
• Adjustable version availability (VREF = 1.25 V)
• Internal current and thermal limit
• Available in ± 1 % (at 25 °C) and 2 % in full
temperature range
• Supply voltage rejection: 75 dB (typ.)
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay