AP1509-12SL-13
AP1509-12SL-13 AP1509-12SL-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1509-12SL-13
AP1509-12SL-13 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1509-12SL-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesAP1509
TypeCharge Pump
PackagingTape & Reel (TR)
Unit-Weight0.030018 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOP-8
Operating-Temperature-20°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package8-SOP
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching150kHz
Current-Output2A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4.5V
Voltage-Input-Max22V
Output-Voltage12 V
Switching-Frequency150 kHz
Description
The AP1509 series are monolithic IC designed for a step down DC/DC converter, and own the ability of driving a 2A load without additional transistor. It saves board space. The external shutdown function can be controlled by logic level and then come into standby mode. The internal compensation makes feedback control having good line and load regulation without external design. Regarding protected function, thermal shutdown is to prevent over temperature operating from damage, and current limit is against over current operating of the output switch. If current limit function occurs and VFB is down below 0.5V, the switching frequency will be reduced. The AP1509 series operates at a switching frequency of 150KHz thus allow smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency switching regulators. Other features include a guaranteed +4% tolerance on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and +15% on the oscillator frequency. The output version included fixed 3.3V, 5V, 12V, and an adjustable type. The chips are available in a standard 8-lead SOP-8 package.
Features
• Output Voltage: 3.3V, 5V, 12V and Adjustable Output Version
• Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23V to 18V+4%
• 150KHz +15% Fixed Switching Frequency
• ON/OFF Shutdown Control Input
• Operating Voltage can be up to 22V
• Output Load Current: 2A
• SOP-8L Packages
• Low Power Standby Mode
• Built-in Switching Transistor On Chip
• SOP-8L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay