TK20J50D=K20J50D
TK20J50D=K20J50D TK20J50D=K20J50D - Brand New TOS IC Chips
Get Quote
Buy Now
TK20J50D=K20J50D
TK20J50D=K20J50D - Brand New TOS IC Chips
Manufacturer Part No: TK20J50D=K20J50D In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTOS
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The TK2050 (TC2000/TP2050 chipset) is a 50W continuous average power per channel, Class-T Digital Audio Power Amplifier using Tripath’s proprietary Digital Power Processing technology. Class-T amplifiers offer both the audio fidelity of Class-AB and the power efficiency of Class-D amplifiers. The performance of the TK2050 is similar to the TK2051, but the TP2050 driver used in the TK2050 is a thermally enhanced PSOP package, which provides for a more effective and flexible heat removal solution.
FEATURES
Class-T Architecture
High Output power
35W @ 6Ω,< 1% THD+N
50W @ 8Ω, < 3% THD+N
117W @ 4Ω, < 10.0% THD+N (paralleled outputs)
Audiophile Quality Sound
0.007% THD+N @ 30W 8Ω
0.005% THD+N @ 70W 4Ω (paralleled outputs)
High Efficiency
92% @ 60W 8Ω
85% @ 46W 6Ω
89% @ 117W 4Ω(paralleled outputs)
Dynamic Range >100 dB
APPLICATIONS
5.1-Channel DVD
Mini/Micro Component Systems
Home Theater
Stereo applications (6Ω/ 8Ω)
Mono applications (4Ω)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay