LTC1517ES5-3.3#TR
LTC1517ES5-3.3#TR LTC1517ES5-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LTC1517ES5-3.3#TR
LTC1517ES5-3.3#TR - Brand New Linear Technology DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LTC1517ES5-3.3#TR In Stock
Contact us
ManufacturerLinear Technology
Product CategoryDC Switching Regulators
DESCRIPTION
The LTC®1517-3.3 is a micropower charge pump DC/DC converter that produces a regulated 3.3V output. The input voltage range is 2V to 4.4V, allowing a single cell lithium battery to produce a regulated 3.3V output over the entire life of the battery. Extremely low operating current (typically 6µA with no load) and low external parts count (one 0.1µF flying capacitor and two small bypass capacitors at VIN and VOUT) make the part ideally suited for small, light load batterypowered applications. The total printed circuit board area of the application circuit shown below is only 0.045in2.
FEATURES
■ Ultralow Power: ICC = 6µA Typ
■ Short-Circuit/Thermal Protected
■ 3.3V ±4% Regulated Output
■ VIN Range: 2V to 4.4V
■ Output Current: 8mA (VIN ≥ 2V) 15mA (VIN ≥ 2.5V)
■ No Inductors
■ Ultrasmall Application Circuit (0.045in2)
■ 700kHz Switching Frequency
■ Available in 5-Pin SOT-23
APPLICATIONS
■ Cellular Telephones
■ Battery-Operated Equipment
■ Local Power Supplies
■ Handheld Instruments
■ PCMCIA Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay